Mediawiki - wiki systém

MediaWiki je možné provozovat jako volně šiřitelný software založený na GNU/GPL licenci, vytvořený pro webservery s podporou PHP a s využitím databáze MySQL.

Oficiální stránky vývojářů projektu naleznete na adrese http://www.mediawiki.org, kde je možné vždy stáhnout i nejaktuálnější verzi MediaWiki.

Pokud chcete ve vámi vybraném redakčním systému využívat SEO-friendly URL, je nutné pro danou doménu povolit zpracování souboru ".htaccess". Toto nastavení naleznete v uživatelském rozhraní v detailu domény na záložce "WWW+FTP" pod tlačítkem "Nastavení" a to zvlášť pro doménu a její subdomény.

Příklad instalace pro MediaWiki ve verzi 1.18.2

Popisovaný postup je uveden pro novou čistou instalaci ve verzi 1.18.2, bez dalších rozšíření a úprav konfigurace. Jiné verze mohou mít postup instalace odlišný a mohou také pracovat jinak.
 1. Stáhněte si instalační balíček MediaWiki na adrese http://www.mediawiki.org/wiki/Download na váš počítač.
 2. V uživatelském rozhraní na adrese https://administrace.hosting-zdarma.cz si mezitím připravte přístupové údaje pro FTP. Údaje naleznete v menu Domény>Správa domén> ...spravovat>WWW+FTP. Více informací o připojeni na FTP viz téma Jak se připojit k serveru přes FTP.
 3. Po přihlášení na FTP pomocí vašeho FTP klienta (např FileZilla, WinSCP, Total Commander, CuteFTP ajn.) překopírujte rozbalený obsah instalačního balíčku do složky se jménem vaší domény. Adresář domény na FTP nezakládejte, pokud máte v uživatelském rozhraní založen záznam o doméně II.řádu, je již na FTP serveru založen.

 4. V internetovém prohlížeči zvolte URL adresu s umístěním vaší MediaWiki, např. http://jmeno-vasi-domeny.cz. Zobrazí se vám úvodní obrazovka instalátoru, ze které pokračujte přes jediný odkaz "complete the installation".

 5. Pokud nepotřebujete měnit nastavené volby jazyka, pokračujete přes tlačítko "Pokračovat ->"
 6. Po přečtení licenčních podmínek MediaWiki pokračujte přes tlačítko "Pokračovat ->"
 7. Nyní budeme potřebovat údaje pro přihlášení k databázi. Přihlaste se znovu do uživatelském rozhraní na adrese https://administrace.hosting-zdarma.cz. Údaje naleznete v menu Domény>Správa domén> ...spravovat>Databáze. Pokud databáze není založena vytvořte ji přes tlačítko "Založit MySQL databázi".

  • Database host naleznete v uživatelském rozhraní ve sloupci s názvem Server.
  • Database name naleznete v uživatelském rozhraní ve sloupci s názvem Jméno databáze.
  • Database table prefix pokud nevite oč se jedná nepotřebujete tuto hodnotu měnit.
  • Database username naleznete v uživatelském rozhraní jako MySQL jméno.
  • Database password nebo-li heslo nahraďte v uživatelském rozhraní vaším heslem a uložte. Stejné heslo poté vyplňte i v instalaci MediaWiki.
  Zadané hodnoty v instalátoru potvrďte přes tlačítko "Pokračovat ->".

  Více informací o připojení k MySQL viz také téma Jaké mám použít údaje pro přihlášení k databázi MySQL?

 8. "Storage engine" ponechte na InnoDB. "Database character set" změnte na UTF-8.
 9. Na této stránce zadejte jméno vašeho projektu a dále své přístupové údaje do administračního rozhraní. Přihlašovací údaje zvolte a vyplňte uvážlivě, s chybnými údaji nelze administraci MediaWiki spravovat. Chcete-li provést jednodušší instalaci bez vyplňování dalších údajů zaškrtněte dole volbu "I'm bored already, just install the wiki.". Po vyplnění všech údajů pokračujte dále přes tlačítko "Pokračovat ->"

 10. V instalaci pokračujte přes tlačítko "Pokračovat ->"
 11. V instalaci pokračujte přes tlačítko "Pokračovat ->"
 12. MediaWiki pro vás připravila konfigurační soubor LocatSettings.php, který se vám začne automaticky stahovat na váš počítač (pokud tak nenastalo, klikněte na odkaz Download LocalSettings.php a stáhněte jej ručně). Soubor z vašeho počítače nahrajete na FTP pomocí FTP klienta a to do složky se jménem vaší domény (stejná složka ve které je umístěn soubor index.php). Tímto je instalace hotová a po zadaní URL s vaší doménou se vám již namísto instalátoru zobrazí nainstalovaná aplikace MediaWiki.

Proč k nám?

 • Akční sleva na první rok pro nové registrace a převody domén.
 • Na rychlosti záleží, automatické registrace domén už do 5 minut.
 • Uživatelské rozhraní pro správu všech vašich domén.
 • Instalátor CMS aplikací Joomla, WordPress, Drupal.
 • Zálohování vašich dat každý den.
 • Online zálohy ke stažení zdarma.
 • Podpora SSL certifikátů Let's Encrypt.
 • Podpora IPv6, PHP7, MariaDB.
 • Dostupnost služeb přes 99,9%.
 • Online platební brána.
Spravujeme
14289
domén