Joomla - redakční systém (CMS)
Joomlu je možné provozovat jako volně šiřitelný software založený na GNU/GPL licenci, vytvořený pro webservery s podporou PHP a databáze MariaDB.
Oficiální stránky vývojářů projektu naleznete na adrese http://www.joomla.org, kde je možné vždy stáhnout i nejaktuálnější verzi vaší CMS Joomly. Domovská stránka české verze projektu je na adrese http://www.joomlaportal.cz.
Pokud chcete ve vámi vybraném redakčním systému využívat SEO-friendly URL, je nutné pro danou doménu povolit zpracování souboru ".htaccess". Toto nastavení naleznete v uživatelském rozhraní v detailu domény na záložce "WWW+FTP" pod tlačítkem "Nastavení" a to zvlášť pro doménu a její subdomény.
Příklad instalace Joomla ve verzi 2.5.4
Popisovaný postup je uveden pro novou čistou instalaci ve verzi 2.5.4, bez dalších rozšíření a úprav konfigurace. Jiné verze mohou mít postup instalace odlišný a mohou také pracovat jinak.
- Stáhněte si instalační balíček CMS Joomla na adrese http://joomla.org nebo http://www.joomlaportal.cz na váš počítač.
- Přístupové údaje pro FTP naleznete v detailu domény v uživatelském rozhraní, viz menu "Domény> Správa domén" na záložce "WWW+FTP". Více informací o připojení na FTP naleznete zde.
- Po přihlášení na FTP pomocí vašeho FTP klienta (např. FileZilla, WinSCP, Total Commander, CuteFTP ajn.) překopírujte rozbalený obsah instalačního balíčku do složky se jménem vaší domény nebo subdomény. Adresář s názvem své domény nebo subdomény na FTP ručně nezakládejte, je vytvořen vždy v závislosti na založených záznamech na záložce "WWW+FTP".
- V internetovém prohlížeči zvolte URL adresu s umístěním vaší Joomly např. http://jmeno-vasi-domeny.cz. Zobrazí se vám úvodní obrazovka s průvodcem instalace. Pokračujte tlačítkem "Následující".
- Zobrazí se předinstalační kontrola nastavených služeb serveru. Jsou-li důležité služby označeny zeleně, je vše v pořádku a pokračujte tlačítkem "Nasledující".
Pozn: Úpravu těchto nastavení lze provést přes soubor .htaccess. Soubor .htaccess je nutné nejprve v uživatelském rozhraní aktivovat na záložce WWW+FTP. - Následuje odsouhlasení GNU licence Joomly. Pokračujte tlačítkem "Následující".
- Nyní budeme potřebovat údaje pro přihlášení k databázi, přihlaste se proto znovu do uživatelského rozhraní. Údaje naleznete v menu "Domény> Správa domén>..spravovat> Databáze". Pokud databáze není založena vytvoříme ji přes tlačítko "Založit MySQL databázi".
- Typ databáze v rolovacím menu změňte na MySQL.
- Název hostitele naleznete v uživatelském rozhraní ve sloupci s názvem Server.
- Uživatelské jméno naleznete v uživatelském rozhraní.
- Heslo v uživatelském rozhraní nahraďte vaším heslem a uložte. Stejné heslo vyplňte i v instalaci Joomly.
- Název databáze naleznete v uživatelském rozhraní ve sloupci s názvem Jméno databáze.
- Předpona tabulek nebo-li Prefix, pokud nevíte oč se jedná nepotřebujete tuto hodnotu měnit.
- Nakládání se starou databází - pokud nepotřebujete data z předešlé instalace, vyberte odstranit.
- Zde lze zadat FTP údaje, není to však podmínkou a v případě potřeby lze tyto údaje v administračním rozhraní Joomla kdykoliv změnit. Pokračujte tlačítkem "Následující".
- Napište jméno vašich stránek (lze později změnit v administraci Joomla). Své přístupové údaje do administračního rozhraní zvolte a vyplňte uvážlivě, s chybnými údaji nelze administraci Joomla spravovat. Pokračujte přes tlačítko "Následující".
- Posledním krokem je smazání instalační složky na FTP, klikněte proto na tlačítko "Odstranit instalační složku". Nyní můžeme přejít do admin rozhraní (tlačítko "Správce") a přihlásit se s údaji z předešlého kroku instalace nebo přejít na pravě založený web v CMS Joomla (tlačítko "Web").