Joomla - redakční systém (CMS)

Joomlu je možné provozovat jako volně šiřitelný software založený na GNU/GPL licenci, vytvořený pro webservery s podporou PHP a databáze MariaDB.

Oficiální stránky vývojářů projektu naleznete na adrese http://www.joomla.org, kde je možné vždy stáhnout i nejaktuálnější verzi vaší CMS Joomly. Domovská stránka české verze projektu je na adrese http://www.joomlaportal.cz.

Pokud chcete ve vámi vybraném redakčním systému využívat SEO-friendly URL, je nutné pro danou doménu povolit zpracování souboru ".htaccess". Toto nastavení naleznete v uživatelském rozhraní v detailu domény na záložce "WWW+FTP" pod tlačítkem "Nastavení" a to zvlášť pro doménu a její subdomény.

Příklad instalace Joomla ve verzi 2.5.4

Popisovaný postup je uveden pro novou čistou instalaci ve verzi 2.5.4, bez dalších rozšíření a úprav konfigurace. Jiné verze mohou mít postup instalace odlišný a mohou také pracovat jinak.

 1. Stáhněte si instalační balíček CMS Joomla na adrese http://joomla.org nebo http://www.joomlaportal.cz na váš počítač.
 2. Přístupové údaje pro FTP naleznete v detailu domény v uživatelském rozhraní, viz menu "Domény> Správa domén" na záložce "WWW+FTP". Více informací o připojení na FTP naleznete zde.
 3. Po přihlášení na FTP pomocí vašeho FTP klienta (např. FileZilla, WinSCP, Total Commander, CuteFTP ajn.) překopírujte rozbalený obsah instalačního balíčku do složky se jménem vaší domény nebo subdomény. Adresář s názvem své domény nebo subdomény na FTP ručně nezakládejte, je vytvořen vždy v závislosti na založených záznamech na záložce "WWW+FTP".

 4. V internetovém prohlížeči zvolte URL adresu s umístěním vaší Joomly např. http://jmeno-vasi-domeny.cz. Zobrazí se vám úvodní obrazovka s průvodcem instalace. Pokračujte tlačítkem "Následující".

 5. Zobrazí se předinstalační kontrola nastavených služeb serveru. Jsou-li důležité služby označeny zeleně, je vše v pořádku a pokračujte tlačítkem "Nasledující"
  Pozn: Úpravu těchto nastavení lze provést přes soubor .htaccess. Soubor .htaccess je nutné nejprve v uživatelském rozhraní aktivovat na záložce WWW+FTP. 

 6. Následuje odsouhlasení GNU licence Joomly. Pokračujte tlačítkem "Následující"

 7. Nyní budeme potřebovat údaje pro přihlášení k databázi, přihlaste se proto znovu do uživatelského rozhraní. Údaje naleznete v menu "Domény> Správa domén>..spravovat> Databáze". Pokud databáze není založena vytvoříme ji přes tlačítko "Založit MySQL databázi".
  • Typ databáze v rolovacím menu změňte na MySQL.
  • Název hostitele naleznete v uživatelském rozhraní ve sloupci s názvem Server.
  • Uživatelské jméno naleznete v uživatelském rozhraní.
  • Heslo v uživatelském rozhraní nahraďte vaším heslem a uložte. Stejné heslo vyplňte i v instalaci Joomly.
  • Název databáze naleznete v uživatelském rozhraní ve sloupci s názvem Jméno databáze.
  • Předpona tabulek nebo-li Prefix, pokud nevíte oč se jedná nepotřebujete tuto hodnotu měnit.
  • Nakládání se starou databází - pokud nepotřebujete data z předešlé instalace, vyberte odstranit.
  Více informací o připojeni k MariaDB viz také téma Jaké mám použít údaje pro přihlášení k databázi MariaDB?

 8. Zde lze zadat FTP údaje, není to však podmínkou a v případě potřeby lze tyto údaje v administračním rozhraní Joomla kdykoliv změnit. Pokračujte tlačítkem "Následující".

 9. Napište jméno vašich stránek (lze později změnit v administraci Joomla). Své přístupové údaje do administračního rozhraní zvolte a vyplňte uvážlivě, s chybnými údaji nelze administraci Joomla spravovat. Pokračujte přes tlačítko "Následující"

 10. Posledním krokem je smazání instalační složky na FTP, klikněte proto na tlačítko "Odstranit instalační složku". Nyní můžeme přejít do admin rozhraní (tlačítko "Správce") a přihlásit se s údaji z předešlého kroku instalace nebo přejít na pravě založený web v CMS Joomla (tlačítko "Web"). 


Proč k nám?

 • Akční sleva na první rok pro nové registrace a převody domén.
 • Na rychlosti záleží, automatické registrace domén už do 5 minut.
 • Uživatelské rozhraní pro správu všech vašich domén.
 • Instalátor CMS aplikací Joomla, WordPress, Drupal.
 • Zálohování vašich dat každý den.
 • Online zálohy ke stažení zdarma.
 • Podpora SSL certifikátů Let's Encrypt.
 • Podpora IPv6, PHP7, MariaDB.
 • Dostupnost služeb přes 99,9%.
 • Online platební brána.
Spravujeme
14289
domén